Adresimiz

Seker Mah. Osman

Kavuncu Bulvari

NO:236/B - KAYSERI

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

1 - Lastik

2 - Jant

3 - Akü

4 - Motor Yagi

5 - Fren ve Amortisörler

6 - Isitma ve Sogutma

7 - Filtreler

8 - Atesleme

9 - Aydinlatma


1 - Lastik
Lastik, kauçuk, kord, çelik teller ile çesitli kimyasal maddelerin bilesiminden olusan ve aracin yer ile temasini saglayan tek ve en önemli parçadir. Araç güvenligi için hayati öneme sahip olan lastiklerin bakimi son derece önemlidir.

OtoMatik'lerde lastik satisinin yani sira, lastikle ilgili bakim hizmetleri kapsaminda balans, ön düzen ayari, nitrojen dolum, rotasyon ve tamir hizmetleri verilmektedir.

2 - Jant
Jant, aracin yol ile temasini saglayan lastigin ayrilmaz bir parçasidir ve lastigi tasiyarak sürüs güvenligini ve konforunu dogrudan etkiler. Farkli malzemelerden üretilebilmekle birlikte, günümüzde özellikle aliminyum alasimli jantlar yaygin olarak araçlarda kullanilmaktadir. Jant konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar araç ile jant arasinda uyum bulunmasi ve kullanilan jantlarin yol kosullarindan ötürü zaman içerisinde ugradigi hasarlarin zamaninda müdahale ile düzeltilmesidir. Hatali jant seçimi ve hasarli jant kullanimi, araçta balans problemleri yaratip, sürüs güvenligini olumsuz etkileyebilecek sonuçlar dogurabilir.

OtoMatiklerde ürün gami içerisinde genis bir jant yelpazesi bulundugu gibi, jant düzeltme hizmetleri de sunulmaktadir.

3 - Akü
Araçlarin harekete geçip çalismasini mars motoruna akim göndererek saglayan ve kimyasal anlamda enerji depolayarak, gerektiginde bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlardir.

OtoMatik'lerde akü satisina ilaveten, akü baglanti kablolari ile elektrolit seviyesi kontrol edilir ve kutup basi temizligi yapilarak akü voltaji ölçümü yapilir.

4 - Motor Yagi
Araçlari temel yapisi bir analoji yapilarak insan vucuduna benzetilirse, insanlar için damarlarinda dolasan kan nekadar önemli ise, motor yagi da araçlar için ayni hayati önemi tasimaktadir. Zira, motor yagi aracin motorunun çalismasi esnasinda hareketli parçalar arasinda bir yag filmi olusturarak sürtünmeyi ve asinmayi önler, içerdigi katkilar sayesinde de motor parçalarini temizler ve olusan isinin bir kismini alarak sogutma sistemine yardimci olur. Motor yaginin seviyesinin belli araliklarla düzenli olarak kontrol edilmesi ve en azindan senede bir degistirilmesi tavsiye edilir.

Araca uygun motor yagi seçimi, yag seviye kontrolleri ve degisim islemleri tüm OtoMatik noktalarinda yapilmaktadir.

5 - Fren ve Amortisörler
Güvenli bir sürüs için en önemli unsurlardan biri de aracin fren ve süspansiyon sisteminin kontrolleridir. Aracin gerektiginde emniyetli bir biçimde durmasini saglayan fren diskleri ve fren balatalari ile aracin zemin ile sürekli temasini saglayan amortisörler, ön düzen elemanlari, rot basi ve rotiller bu sistemlerin temel elemanlaridir.

Fren ve süspansiyon sistem kontrolleri kapsaminda, OtoMatiklere gelen araçlarin ön ve arka fren balatalari, kampana ve disk tertibatlari, fren merkezleri ,fren hortumlari, fren hidrolik seviyeleri ile amortisörlerin durumu kontrol edilerek güvenli sürüs için son derece önemli olan bu elemanlarin durum tespiti ve gerektiginde müsteri bilgisi dahilinde parça degisimi yapilmaktadir.

6 - Isitma ve Sogutma
Araçlarin isitma ve sogutma sistemleri sadece sürücü ve yolcularin konforu için degil, aracin sorunsuz çalismasi için de son derece önem arzetmektedir. Isleyisinde aksama olmasi durumunda hararet yapma veya su kaynatma gibi seyahat sürecini olumsuz etkileyebilecek tehditler, zamaninda önlem alinmamasi durumunda araç ve yolcu güvenligini de tehlikeye atma riski tasimaktadir.

Bütün bu risk faktörlerinin önceden tespit edilerek önlem alinmasi ve seyahat konforunun arttirilmasi için, kisin kalorifer, yazin klima sistem ve baglanti parçalari kontrolleri OtoMatiklerde yapilarak aracin isitma ve sogutma performansinin arzulanan seviyede olmasi saglanir. Bu kapsamda, aracin sogutma suyu seviyesi ve antifiriz kontrolleri de yapilirak gerekirse eksikleri tamamlanmaktadir.

7 - Filtreler
Yag filtresi: Motor yaginin süzülerek yaglama kanallarina akisini saglar. Zamaninda degistirilmeyen filtreler islevini kaybederek dolar ve tikanir. Buna bagli olarak yag kanallarinin tikanmasi ve motorda yetersiz yaglanmaya yol açar. Yag filtresinin her motor yagi degisiminde yenilenmesi tavsiye edilir.

Hava filtresi: Motora temiz hava girisi ancak havadaki toz zerreciklerin hava filtresinden süzülerek geçisi ile mümkündür. Bu yüzden hava filtresinin motorun akcigerlerine benzetilmesi yanlis olmaz. Periyodik bakimlarda kontrol edilip temizlenmeyen veya zamaninda degistirilmeyen filitreler tikanarak, yetersiz hava girisi ve buna bagli olarak araçlarda performans ile verim düsüsüne ve yakit sarfiyati artisina neden olur.

Yakit Filtresi: Yakit içersindeki yabanci maddeleri (tortu, toz v.b) süzerek yakit pompasina temiz bir yakit akisi saglar. Zamaninda degistirilmezse, filtre tikanir, araçta çekis problemleri baslar ve yakit sarfiyati artar.

Polen Filtresi: Araç içerisine temiz hava girisi ve araç içindekilerin temiz ve saglikli bir hava solumasi, klima ve havalandirma sisteminin verimli çalismasi için periyodik bakimlarda kontrol edilip gerekirse degistirilmelidir.

Yag, hava, yakit ve polen filtrelerinin her birinin kullanima bagli olarak zaman içerisinde ömrü dolmakta ve yenilenmeleri gerekmektedir. OtoMatik'lerde tüm bu filtrelerin mevcut durum tespiti yapilmakta ve gerektiginde müsteri bilgisi dahilinde yenilenme hizmetleri verilmektedir.

8 - Atesleme
Benzinli araçlarda silindir içersine alinan yakit hava karisiminin ateslemesi bujiler vasitasiyla olmaktadir. Bu yüzden saglikli bir atesleme sistemi için öncelikle bujiler kontrol edilmeli, islevini kaybeden bujiler degistirilmelidir. Zamaninda degistirilmeyen bujiler araçta yetersiz atesleme ve buna bagli olarak tekleme problemleri yaratabilir.

Atesleme sisteminin en hayati parçalarindan biri olan bujilerle ilgili olarak OtoMatik'lerde her türlü kontrol ve degisim hizmetleri verilmektedir.

9 - Aydinlatma
Saglikli bir sürüs açisindan görmek ve görülmek hayati önem tasimaktadir. Bu yüzden farlardan sinyallere, stop lambalarindan plaka lambalarina aracin aydinlatmayla ilgili tüm unsurlarinin saglikli bir biçimde çalisiyor olmasi son derece önemlidir.

Bu yüzden, OtoMatik'lere gelen araçlarin far ampulleri basta olmak üzere tüm aydinlatma tertibatlari kontrol edilir, gerekirse far ayar ve ampul degisim islemleri de yerine getirilir.